Mity o Mszy Trydenckiej

...Mszy wszech czasów (łacińskiej) zwanej Trydencką lub Tridentiną:

Czy trzeba znać łacinę, by uczestniczyć w "starej" Mszy?

Do uczestnictwa we Mszy św. nie jest konieczna znajomość języka łacińskiego. Wierni mają tak jak nasi przodkowie, książeczki do nabożeństwa i mszaliki  zawierające części stałe i zmienne Mszy św. z komentarzem, na cały rok liturgiczny. W swej zasadniczej treści nie zmienione od pięciu wieków t.j. od czasu św.Piusa V. Osoby, które uczestniczą we Mszy mogą z łatwością opanować podstawowe odpowiedzi w języku łacińskim.

 


 

Celebracja Mszy świętej jest wielką tajemnica. Nawet rozumiejąc język celebracji nie możemy powiedzieć, że przybliżyliśmy się do zrozumienia tej tajemnicy. Udział we Mszy świętej to przede wszystkim wewnętrzne zjednoczenie z ofiarą Jezusa Chrystusa. Rozumienie słów może pomóc, ale nie jest konieczne. Potwierdza to doświadczenie wielu wieków.

Ponadto liturgia, oprócz słów wypowiadanych po łacinie, zawiera w sobie szereg innych symboli, które wyrażają tę tajemnicę. Są to gesty - pokłony, przyklęknięcia, procesje, okadzanie, znaki krzyża i wiele innych. Msza św. przemawia też do uczestniczących w niej poprzez wystrój ołtarza - krucyfiks, relikwiarze, obrusy, świece, kwiaty. Podobną rolę odgrywają też szaty liturgiczne - ich zmiana, zdejmowanie, zakładanie w odpowiednich momentach, kolor tych szat, wszystko to ma pomóc w duchowym przeżyciu liturgii. Szczególną rolę pełni muzyka, w szczególności gra organów i śpiew gregoriański.


Dlaczego kapłan stoi "tyłem do ludzi"?  

Wbrew obiegowym opiniom celebracja ad orientem nie polega na sprawowaniu liturgii "tyłem do ludzi". Jest to celebracja versus Deum - kapłan zwraca się i modli się do Pana Boga. O Jego obecności kapłanowi przypomina krzyż stojący na tabernakulum, który zawsze znajduje się na centralnym miejscu ołtarza. Znaczenie ma także kierunek celebracji - "ku wschodowi". Od pierwszych wieków chrześcijaństwa wschód przywodził na myśl Chrystusa - " Wschodzące Słońce" (por. Łk 1, 78). 

Warto zwrócić uwagę, że kiedy kapłan zwraca się do wiernych, zwykle odwraca się w ich kierunku. Dzieje się tak na przykład gdy celebrans mówi: Dominus vobiscum Pan z wamiOrate, fratres Módlcie się, bracia czy Ite, missa est - Idźcie, ofiara spełniona. 

Zwrócenie się kapłana i wiernych w jednym kierunku pozwala wiernym uczestniczyć w sprawowanej Ofierze.  


 

 

Zainteresowanym polecamy książkę ks. Grzegorza Śniadocha IBP  Msza święta trydencka. Mity i prawda.

 

Popularne posty z tego bloga

Ogłoszenia - IV niedzielę Adwentu

29 października 2023r. - Niedziela Chrystusa Króla

7 stycznia 2024r. - Uroczystość Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa