Zasady wiary

 Zasady wiary


Św. Wincenty z Lerynu w Pamiętniku Commonitorium
podaje kryterium katolicyzmu:

Trzymać się trzeba silnie tego,

w co wszędzie, w co zawsze, w co wszyscy wierzyli
.


Obowiązkiem każdego chrześcijanina jest wierzyć we wszystkie prawdy, które Pan Bóg światu objawił. Są one zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji. W treści swej Tradycja jest tą częścią Słowa Bożego, które było głoszone przez Chrystusa Pana, ale nie zostało spisane przez Apostołów. Pan Jezus bowiem nauczał ustnie, i nie nakazywał Apostołom pisać. Spisali oni nauczanie Pana Jezusa o tyle, o ile wymagały tego okoliczności. Ze świadectwa św. Jana (J,21.25) wiemy, że nauka Pana Jezusa nie została przez Apostołów całkowicie spisana. Właśnie tę część nauczania Pana Jezusa, która przeszłą do nas poza obrębem Pisma św. ,z pokolenia na pokolenie, nazywamy Tradycją. Ten skarb naszej wiary zawiera się głównie: 

a) w pismach ojców Kościoła 

b) w decyzjach papieży u soborów powszechnych i tak jak inne prawdy w ciągłym ustnym nauczaniu Kościoła.


Odrzucając więc Tradycję, odrzuca się nauczanie boskie w części niespisanej w Piśmie św. Kościół katolicki bez Tradycji 2000 lat, jest więc jak dąb z obciętymi  korzeniami. Skutki cywilizacyjne tego straszliwego okaleczenia Mistycznego Ciała Pana Jezusa są aż nazbyt widoczne. Należy więc przytoczyć Prawo Kanoniczne Świętych Apostołów 12. (Lex canonica sanctorum apostolorum 12):

Kto znosi prawo ojców, na życie i na śmierć niech będzie przeklęty


Wobec usunięcia z kościołów Mszy św wszech czasów, a co za tym idzie Tradycji, niezbędne do poznania Prawdy katolickiej, zawartej w Tradycji Kościoła są katechizmy przedsoborowe.

1. Katechizm Katolicki św. Piusa X - cały YouTube

Ogłoszony w początkach XX wieku z polecenia św. Piusa X, stał się popularnym wykładem zasad wiary katolickiej i w jednolitej formie był studiowany na całym świecie przez wiernych świeckich Papież wyraził życzenie, aby biskupi wprowadzali go do życia na terenie swych diecezji.

Publikacją tego katechizmu papież pragnął spełnić powszechną potrzebę wiernych posiadania łatwo zrozumiałego, pięknego w swej prostocie wykładu katolickiej nauki o wierze, modlitwie, przykazaniach, sakramentach i cnotach.

Oby zawarta tu czysta wiedza na temat wiecznych prawd naszej wiary dała wszystkim mocną pewność, że prawdy te są fundamentem niezachwianych cnót.

Niech Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wyprasza wszelkie łaski zgłębiającym treści tegoż Katechizmu.



 

2. Katechizm kard. Gasparriego

Katechizm katolicki dla osób dorosłych, które pragną zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej, bo tak brzmi pełny tytuł katechizmu, to dzieło kardynała Piotra Gasparriego (1852-1934). 

Katechizm ten zawiera wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego. Wszystko, co obejmuje, jest wyrażone systematycznie, porządnie, zwięźle i krótko, aby żaden wyraz, tym bardziej pytanie, nie okazało się zbytecznym i niepotrzebnym. 

Napisany został w formie pytań i odpowiedzi: jest ona z dawien w Kościele praktykowana i używana.

 

Katechizm kard. Gasparriego

lub

Katechizm kard. Gasparriego 

 

3. Bulla papieska "Quo primum tempore" papieża Piusa V  - Ustanowienie Wiecznego Kanonu Mszy św

14 lipca 1570 r. św. Pius V - wydał konstytucję apostolską „Quo primum”, która porządkowała i wprowadzała jednolity obrzęd Mszy św., mający odtąd obowiązywać „po wsze czasy” w całym Kościele katolickim.

[...] i przez tę obecną Konstytucję, która będzie mieć moc prawną po wsze czasy, nakazujemy i polecamy, pod groźbą kary Naszego gniewu, aby nic nie było dodane do Naszego nowo wydanego Mszału, nic tam pominięte, ani cokolwiek zmienione. - Bulla Quo primum tempore św. Piusa V

 Bulla Quo primum tempore

 

Artykuł - Św. Wincenty z Lerynu, Commonitorium przeciw bezbożnym nowościom wszystkich odszczepieńców 


Popularne posty z tego bloga

Ogłoszenia - IV niedzielę Adwentu

29 października 2023r. - Niedziela Chrystusa Króla

7 stycznia 2024r. - Uroczystość Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa